Chcete se dostat do formy?
Chci zhubnout »

Zdravý jídelníček

Každý zdravý jídelníček by měl obsahovat několik základních potravin.

Dostatek vlákniny

Vláknina působí na naše střeva doslova jako kartáč, odstraňuje všechny usazeniny ve střevech. Češi obecně mají ve svém jídelníčku zařazeno velmi málo vlákniny, a proto se bohužel řadíme mezi první desítku zemí v úmrtnosti na rakovinu střev.

Vlákninu obsahuje především ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a cereálie.

Ovoce a zelenina

Také ovoce a zeleniny by měl obsahovat zdravý jídelníček dostatek. Zejména zelenina by v něm měla převažovat. U ovoce musíme být opatrní na některé druhy ovoce, které obsahují velké množství sacharidů, to jsou především banány. Ovoce doporučuji konzumovat spíš v první polovině dne, poté už jenom zeleninu.

Kvalitní kuřecí, hovězí a rybí maso

Libové maso je nejlepším zdrojem bílkovin a ostatních cenných vitamínů a minerálů. Mělo by však být vařené nebo dušené. V žádném případě smažené, nebo dokonce v trojobalu, ten je totiž nasáklý tukem.

Pitný režim

Pamatujte na dodržování pitného režimu. Pít byste měli čistou nesycenou vodu bez příchuti a bez přídavku cukru a bylinkové čaje. Pomohou také čaje, které čistí organismus například zelený čaj, kopřivový atd.

Jak sestavit zdravý jídelníček

Nejlepší je, když nám jídelníček sestaví buď dietolog, nebo trenér, ke kterému chodíme cvičit. Jiný jídelníček je vhodný pro člověka, který potřebuje shodit jenom pár kilo a jiný pro velmi obézního člověka. Jídelníček je samozřejmě potřeba sestavovat s ohledem na náš aktuální zdravotní stav.

Příklad vzorového jídelníčku

U jídelníčku je velmi důležité dodržovat rozestupy max. 3 hodiny mezi každým jídlem. V případě, že nemáte po ruce dietní potravinu, tak si radši dejte „zakázanou“ potravinu (v malém množství samozřejmě), je to lepší, než kdybyste hladověli.

7 hod
snídaně – cereálie s mlékem nebo celozrnné pečivo s nízkotučným sýrem.

10 hod
svačinka – 1 ks ovoce (jablko, pomeranč, kiwi) a müsli tyčinka.

13 hod
oběd – kuřecí, rybí nebo hovězí maso (vařené, dušené nebo grilované bez tuku), příloha (vařené brambory, rýže) a zelenina v neomezeném množství.

16 hod
svačinka – Cottage se zeleninou nebo bílý jogurt.

18 hod
večeře – Kuřecí šunka s celozrnným pečivem. Nebo nízkotučný sýr s celozrnným pečivem a zelenina.

Podle toho v kolik jdete spát, můžete si dát i druhou večeři, která by však měla být opravdu velmi malá (bílý jogurt, zelenina).