Chcete se dostat do formy?
Chci zhubnout »

Rizika špatného hubnutí

Rizika

Myslíte si, že víte jak zhubnout? Možná to tak nemusí být. Dnes totiž najdeme na internetu, v různých časopisech i na dalších informačních kanálech řadu různých diet. Neplatí však, že jsou nutně ty správné. Podívejme se společně na to, jaké jsou rizika špatného hubnutí.

Chybné hubnutí přináší jo-jo efekt

Mnoho lidí si myslí, že je hubnutí spojeno s nutností odmítat stravu. Bohužel, tento postup nefunguje, ani když zvolíte jakoukoliv z podobných jednotvárných diet. Pokud je něco, co se naopak místo hubnutí zaručeně dostaví, to je jo-jo efekt. Jak funguje? V první fázi sice můžete zhubnout, ale v následujících týdnech se váha opět vrátí na předchozí, mnohdy i vyšší hodnotu. U správného hubnutí toto nehrozí.

Zdravé hubnutí není spojeno se zdravotními komplikacemi

Jednotvárná strava, nepravidelná strava, časté hladovění. To vše jsou velká rizika, která se mohou podepsat i na zdraví vašeho těla. Takto zdravé hubnutí zkrátka nevypadá. Pokud se podíváme na nejčastější komplikace, je to například nevolnost, stejně jako podrážděnost, nebo únava. Při delším odmítáním jídla mohou na člověka přijít například i mdloby, nebo k omezení činnosti vnitřních orgánů. Jsou známy i situace, kdy vedlo hladovění k trvalému poškození vnitřních orgánů.

Správný jídelníček není nutně nízkokalorický

Mnoho lidí si myslí, že cestou k úspěchu je pouze přepočítání kalorií. Ty sice hrají svou roli, ale ne jedinou. Velkou roli hraje jak metabolický typ, tak i vyváženost stravy. Zdravé hubnutí počítá i s tím, že vaše tělo dostane správné množství bílkovin, sacharidů, stejně jako třeba i vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších látek. Má-li něčeho nedostatek, může to vést k jeho špatnému fungování. Pokud například nemá energii, může se zpomalovat lidský metabolismus a vlivem toho se i samotné spalování tuků výrazným způsobem omezí.